בניית מאגר יחיעם על ידי רשות הניקוז גליל מערבי בשלבי סיום והוא מהווה חלק מתוכנית הממשלה למניעת שיטפון בנהריה. בימים אלו יתחיל לקלוט המאגר מי גשמים.

 

כחלק מהתוכנית הממשלתית להגנה על העיר נהריה מפני שיטפונות בעונת החורף, ובעקבות האירועים בשנה שעברה החלו עבודות של רשות הניקוז גליל מערבי באזור מחצבת יחיעם. במסגרת עבודות התשתית באזור, נבנה סכר על הנחל ונפרצה תעלה בדופן המחצבה, כך שהנגר ימלא את מחצבת יחיעם.

 

בנוסף, הותקן צינור בתחתית הנחל המאפשר זרימות בסיס בנחל הגעתון לצורך שמירה על ערכי הטבע. בצידו המערבי של המאגר, נבנתה סוללת עפר ושוחה מוגבהת שתנקז את המים שיוחזרו לנחל, כאשר המאגר מלא במים וזאת, על מנת שלא יגלשו לעיר. בשלב הראשון של התוכנית, מאגר יחיעם ערוך לקלוט לתוכו כמות של כ-300,000 קוב מים שלא יגיעו אל העיר נהריה ובהמשך יקלוט עד 1.2 מיליון קוב מים.

 

אורלי גבישי-סוטו, מנכ"לית רשות ניקוז גליל מערבי: "ההתמודדות עם איתני הטבע מורכבת ומאתגרת ורשות הניקוז גליל מערבי בשיתוף פעולה מלא עם משרדי הממשלה השונים ועם עיריית נהריה, פועלים יחד על מנת לצמצם את הסיכוי לשיטפון נוסף בעיר נהריה, על ידי הסטת מי נגר הגשמים מהתוואי הנחל המגיע אל העיר ממזרח. אנו נרכז את כל המאמצים לטיפול בנושא, מדובר בתוכנית מורכבת ומשמעותית. אני מודה לראש עיריית נהריה, רונן מרלי על שיתוף הפעולה הפורה בתחום, בכוונתי להמשיך ולטפל בתשתיות הנדרשות על מנת שנוכל ליהנות מהנחלים המרשימים באזור מבלי לפגוע בפיתוח הערים בסביבה".

 

ראש עיריית נהריה, רונן מרלי: "מאגר יחיעם הוא חלק מפתרון כולל לאיגום המים המתנקזים לנהריה מכל יישובי האזור. אנחנו מקדמים יחד עם הממשלה ועם רשות הניקוז גליל מערבי פיתרון כולל, שמטרתו לצמצם משמעותית אפשרות להצפות בנהריה. אנו פועלים לשדרוג וחידוש מערכות הניקוז הישנות בכל רחבי העיר ובמקביל, בוצעו עבודות סמוך לכביש 89 החדש, שם יצרנו שטחי הצפה לאיגום המים, כדי לתת מענה לשכונות רסקו ועמידר. בימים אלה יצא לדרך פרויקט מובל סער שייתן פיתרון קבוע למי הגשמים המתנקזים לאזור הצפוני של נהריה".

עבודות במחצבת יחיעם- צילום רשות ניקוז